tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.10.2017

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı 20 aylık aranın ardından önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlıyor.

Rus hükümeti Türkiye’den domates ithalatına yeniden başlanmasına dair kararnameyi onayladı. Buna göre 1 Kasım tarihinden itibaren Rusya Tarım Bakanlığı’nın belirlediği miktarlarda Türk domatesi ithal edilecek.

Rusya Tarım Bakanlığı yılda 50 bin tonu geçmemek kaydıyla Türkiye’den domates satın alınması yönünde kararını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Anlaşma kapsamında ihracat yapacak firmaların sayısı ise 4 ile sınırlı tutulmuştu.


Yorumlar
  • Berkay Üresin

    Merhaba, haber de dikkatimi çekti daha önce de düşündüm ama yazmak istedim. Rusya ile ciddi bir kriz yaşadık. Domates satıyoruz seviniyoruz fakat Rusya bize önce eti kabul ettirdi, sonra domates dedi. Masaya et şartını koydu bir nevi. Peki, ilişkilerin düzelmesini isteyen açıklamalar varken niçin 50 bin tonu geçmemek kaydıyla? Burada Rusya'nın iç tarımındaki ihtiyacını mı düşünmeliyiz yoksa Türkiye ne pahasına olursa olsun satacağım diye ısrarcı mı ona mı bakmak gerekiyor?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.