tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.10.2017

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı 20 aylık aranın ardından önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlıyor.

Rus hükümeti Türkiye’den domates ithalatına yeniden başlanmasına dair kararnameyi onayladı. Buna göre 1 Kasım tarihinden itibaren Rusya Tarım Bakanlığı’nın belirlediği miktarlarda Türk domatesi ithal edilecek.

Rusya Tarım Bakanlığı yılda 50 bin tonu geçmemek kaydıyla Türkiye’den domates satın alınması yönünde kararını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Anlaşma kapsamında ihracat yapacak firmaların sayısı ise 4 ile sınırlı tutulmuştu.


Yorumlar
  • Berkay Üresin

    Merhaba, haber de dikkatimi çekti daha önce de düşündüm ama yazmak istedim. Rusya ile ciddi bir kriz yaşadık. Domates satıyoruz seviniyoruz fakat Rusya bize önce eti kabul ettirdi, sonra domates dedi. Masaya et şartını koydu bir nevi. Peki, ilişkilerin düzelmesini isteyen açıklamalar varken niçin 50 bin tonu geçmemek kaydıyla? Burada Rusya'nın iç tarımındaki ihtiyacını mı düşünmeliyiz yoksa Türkiye ne pahasına olursa olsun satacağım diye ısrarcı mı ona mı bakmak gerekiyor?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Bayer şirketi tarafından satın alınan tohum devi Monsanto artık Bayer adı altında faaliyet gösterecek.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

Dikey tarım teknolojilerini kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Mısırda Yabancı Ot Mücadelesi posteri.