tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.10.2017

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı haftaya başlıyor

Rusya’ya domates ihracatı 20 aylık aranın ardından önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlıyor.

Rus hükümeti Türkiye’den domates ithalatına yeniden başlanmasına dair kararnameyi onayladı. Buna göre 1 Kasım tarihinden itibaren Rusya Tarım Bakanlığı’nın belirlediği miktarlarda Türk domatesi ithal edilecek.

Rusya Tarım Bakanlığı yılda 50 bin tonu geçmemek kaydıyla Türkiye’den domates satın alınması yönünde kararını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Anlaşma kapsamında ihracat yapacak firmaların sayısı ise 4 ile sınırlı tutulmuştu.


Yorumlar
  • Berkay Üresin

    Merhaba, haber de dikkatimi çekti daha önce de düşündüm ama yazmak istedim. Rusya ile ciddi bir kriz yaşadık. Domates satıyoruz seviniyoruz fakat Rusya bize önce eti kabul ettirdi, sonra domates dedi. Masaya et şartını koydu bir nevi. Peki, ilişkilerin düzelmesini isteyen açıklamalar varken niçin 50 bin tonu geçmemek kaydıyla? Burada Rusya'nın iç tarımındaki ihtiyacını mı düşünmeliyiz yoksa Türkiye ne pahasına olursa olsun satacağım diye ısrarcı mı ona mı bakmak gerekiyor?

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Her arpacık şalot değil!

Her arpacık şalot değil!

Sarımsağa benzer görünümü ve lezzetiyle tüketiciyi cezbeden arpacık soğanı ve şalot arasındaki farkları biliyor musunuz?

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında 2000 sonrası kuşağın tarımla olan ilişkisini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.