tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.10.2017

Konya'ya tohum vadisi geliyor

Konya

Konya’da kurulacak olan Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecek.

Konya’ya Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi kurmak için çalışmalar başladı. İçerisinde moleküler, patolojik ve doku kültürü laboratuarlarının yanı sıra mikrobiyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seralarının yer alacağı tesisin temel amacı yerli tohum teknolojisini geliştirmek.

Lisanslı depoların yoğun olarak bulunduğu Aksaray yolu üzerinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulması planlanan tohum vadisinin 8 bin metrekaresinde idari bina ve araştırma laboratuarları, 2 bin metrekarede ise sera alanlarının yer alacak. Kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarını yürüteceği tesisle birlikte yerli tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Yeni çeşitler geliştirilecek

Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürüteceğini söyleyen Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, tesisin en az bin kişiye istihdam alanı sağlayacağını belirtiyor. Çevik, “Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğinin destekleyecek üste hem üretici hem de sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitler geliştirilecek” diye konuşuyor.

Türkiye’nin tarımda Ar-Ge karnesi zayıf

Geçtiğimiz günlerde Economist Intelligence Unit’in yayınladığı Küresel Gıda Güvencesi Endeksi’ne göre Türkiye’nin tarım alanındaki en büyük zafiyeti Ar-Ge gücü olarak gösteriliyor. Türkiye tarımsal Ar-Ge’ye yönelik kamu harcamaları bakımından listede yer alan 113 ülke arasında yüzde 12,5 ile ortalamanın yüzde 2,5 puan altında yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

FAO yenilebilir kaktüs türlerinin 21. yüzyıla damga vuracağını açıkladı. Başrolde ise Türkiye’de de yetişen ve “kaynanadili” olarak bilinen dikenli incir var.

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Zararlıları bitkiye konmadan önce tespit eden sensörler ilaç kullanımını en aza indirirken yararlı böcekler de korunmuş olacak.

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Son 10 yılda 5 katına çıkan nar üretimi ihtiyacın sınırlarını çoktan aştı. Pazar bulamayan üreticilerin beklentisi daha fazla tüketim ve ihracat.

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Tarımda çocuk işçiliği ile güvencesiz koşullarda çalışma sorunu, söz konusu kız çocukları olduğunda katlanarak artıyor.