tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.10.2017

Konya'ya tohum vadisi geliyor

Konya

Konya’da kurulacak olan Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecek.

Konya’ya Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi kurmak için çalışmalar başladı. İçerisinde moleküler, patolojik ve doku kültürü laboratuarlarının yanı sıra mikrobiyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seralarının yer alacağı tesisin temel amacı yerli tohum teknolojisini geliştirmek.

Lisanslı depoların yoğun olarak bulunduğu Aksaray yolu üzerinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulması planlanan tohum vadisinin 8 bin metrekaresinde idari bina ve araştırma laboratuarları, 2 bin metrekarede ise sera alanlarının yer alacak. Kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarını yürüteceği tesisle birlikte yerli tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Yeni çeşitler geliştirilecek

Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürüteceğini söyleyen Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, tesisin en az bin kişiye istihdam alanı sağlayacağını belirtiyor. Çevik, “Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğinin destekleyecek üste hem üretici hem de sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitler geliştirilecek” diye konuşuyor.

Türkiye’nin tarımda Ar-Ge karnesi zayıf

Geçtiğimiz günlerde Economist Intelligence Unit’in yayınladığı Küresel Gıda Güvencesi Endeksi’ne göre Türkiye’nin tarım alanındaki en büyük zafiyeti Ar-Ge gücü olarak gösteriliyor. Türkiye tarımsal Ar-Ge’ye yönelik kamu harcamaları bakımından listede yer alan 113 ülke arasında yüzde 12,5 ile ortalamanın yüzde 2,5 puan altında yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.