tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.10.2017

Konya'ya tohum vadisi geliyor

Konya

Konya’da kurulacak olan Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecek.

Konya’ya Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi kurmak için çalışmalar başladı. İçerisinde moleküler, patolojik ve doku kültürü laboratuarlarının yanı sıra mikrobiyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seralarının yer alacağı tesisin temel amacı yerli tohum teknolojisini geliştirmek.

Lisanslı depoların yoğun olarak bulunduğu Aksaray yolu üzerinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulması planlanan tohum vadisinin 8 bin metrekaresinde idari bina ve araştırma laboratuarları, 2 bin metrekarede ise sera alanlarının yer alacak. Kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge çalışmalarını yürüteceği tesisle birlikte yerli tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Yeni çeşitler geliştirilecek

Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürüteceğini söyleyen Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, tesisin en az bin kişiye istihdam alanı sağlayacağını belirtiyor. Çevik, “Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğinin destekleyecek üste hem üretici hem de sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitler geliştirilecek” diye konuşuyor.

Türkiye’nin tarımda Ar-Ge karnesi zayıf

Geçtiğimiz günlerde Economist Intelligence Unit’in yayınladığı Küresel Gıda Güvencesi Endeksi’ne göre Türkiye’nin tarım alanındaki en büyük zafiyeti Ar-Ge gücü olarak gösteriliyor. Türkiye tarımsal Ar-Ge’ye yönelik kamu harcamaları bakımından listede yer alan 113 ülke arasında yüzde 12,5 ile ortalamanın yüzde 2,5 puan altında yer alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Bayer şirketi tarafından satın alınan tohum devi Monsanto artık Bayer adı altında faaliyet gösterecek.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

Dikey tarım teknolojilerini kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Mısırda Yabancı Ot Mücadelesi posteri.