tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.10.2017

Türkiye şekilli meyvelerin yeni adresi oluyor

Türkiye şekilli meyvelerin yeni adresi oluyor

Kalp şeklinde elmalar, yıldız biçiminde salatalıklar, dört köşeli karpuzlar… Özellikle restoranların ve çocuklu ailelerin rağbet gösterdiği şekilli meyve-sebzeler Türkiye’den Avrupa'ya ihraç edilecek.

Onlar ilk olarak 90’lı yıllarda köşeli karpuzlarla popülerlik kazandı. Son yıllarda ise farklı meyvelere bambaşka birer hava veren bir pazara dönüşmeye başladı. Kalp, küp, hatta yıldız şekli verilmiş ürünlerin yer aldığı şekilli meyve pazarına artık Türkiye de dahil oluyor.

Büyüme sürecinde içine konuldukları kalıplar sayesinde farklı şekiller alan meyve ve sebzeler pek çok ülkede tüketicilerin ilgisini çekiyor. Özellikle restoranların tercih ettiği şekilli meyveler ayrıca çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına da yardım ediyor.

Tüm ürünler doğal ortamında yetişiyor

Japonya ve ABD’nin başı çektiği toplam 2,5 milyar dolarlık şekilli meyve pazarına Türkiye de yakın zamanda kavun, karpuz, elma, limon ve salatalık ile girdi. Türkiye’de üretilen ürünlere İtalya ve Katar’dan talep gelirken diğer Avrupa ülkeleriyle de ihracat için görüşmeler sürüyor.

turkiye-sekilli-meyvelerin-yeni-adresi-oluyor1.jpg

2 milyon TL’lik yatırım ile Türkiye’de kalp, küp ve yıldız şekilli meyvelerin patentini alan firma üretimde PVC meyve-sebze kalıplarından faydalanıyor. Şekilli limonların üretim merkezi Adana iken, elmalar ise Mersin, Kahramanmaraş ve Niğde’den geliyor. Kavun ve karpuzlar ise Osmaniye’nin yanı sıra İstanbul’da da üretiliyor.

Elmanın tanesi 23 TL’den alıcı buluyor

Adet olarak satılan şekilli kavun ve karpuzlar 180 TL’ye satılırken elmanın tanesi 23, limonun tanesi 20, salatalık ise 7 TL’den alıcı buluyor. Doğal yöntemlerle üretim yaptıklarını söyleyen firma yetkilisi İsmail Yanarateş, “Hangi meyve hangi ilde daha kaliteli üretiliyorsa üretimi orada gerçekleştiriyoruz” diyor.

Restoran ve otellerin gözdesi oldu

Yılda ortalama 60 bin adet kavun ve karpuz, 20’şer bin adet limon ve elma, 100 bin adet de salatalık üreten firma ürünlerini marketlerin yanı sıra restoran ve otellere satıyor. Yemek sunumunda tasarım amaçlı kullanılan şekilli meyve ve sebzeler ayrıca hediye amaçlı da oldukça rağbet görüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Her arpacık şalot değil!

Her arpacık şalot değil!

Sarımsağa benzer görünümü ve lezzetiyle tüketiciyi cezbeden arpacık soğanı ve şalot arasındaki farkları biliyor musunuz?

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında 2000 sonrası kuşağın tarımla olan ilişkisini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.