tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.10.2017

Türkiye şekilli meyvelerin yeni adresi oluyor

Türkiye şekilli meyvelerin yeni adresi oluyor

Kalp şeklinde elmalar, yıldız biçiminde salatalıklar, dört köşeli karpuzlar… Özellikle restoranların ve çocuklu ailelerin rağbet gösterdiği şekilli meyve-sebzeler Türkiye’den Avrupa'ya ihraç edilecek.

Onlar ilk olarak 90’lı yıllarda köşeli karpuzlarla popülerlik kazandı. Son yıllarda ise farklı meyvelere bambaşka birer hava veren bir pazara dönüşmeye başladı. Kalp, küp, hatta yıldız şekli verilmiş ürünlerin yer aldığı şekilli meyve pazarına artık Türkiye de dahil oluyor.

Büyüme sürecinde içine konuldukları kalıplar sayesinde farklı şekiller alan meyve ve sebzeler pek çok ülkede tüketicilerin ilgisini çekiyor. Özellikle restoranların tercih ettiği şekilli meyveler ayrıca çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına da yardım ediyor.

Tüm ürünler doğal ortamında yetişiyor

Japonya ve ABD’nin başı çektiği toplam 2,5 milyar dolarlık şekilli meyve pazarına Türkiye de yakın zamanda kavun, karpuz, elma, limon ve salatalık ile girdi. Türkiye’de üretilen ürünlere İtalya ve Katar’dan talep gelirken diğer Avrupa ülkeleriyle de ihracat için görüşmeler sürüyor.

turkiye-sekilli-meyvelerin-yeni-adresi-oluyor1.jpg

2 milyon TL’lik yatırım ile Türkiye’de kalp, küp ve yıldız şekilli meyvelerin patentini alan firma üretimde PVC meyve-sebze kalıplarından faydalanıyor. Şekilli limonların üretim merkezi Adana iken, elmalar ise Mersin, Kahramanmaraş ve Niğde’den geliyor. Kavun ve karpuzlar ise Osmaniye’nin yanı sıra İstanbul’da da üretiliyor.

Elmanın tanesi 23 TL’den alıcı buluyor

Adet olarak satılan şekilli kavun ve karpuzlar 180 TL’ye satılırken elmanın tanesi 23, limonun tanesi 20, salatalık ise 7 TL’den alıcı buluyor. Doğal yöntemlerle üretim yaptıklarını söyleyen firma yetkilisi İsmail Yanarateş, “Hangi meyve hangi ilde daha kaliteli üretiliyorsa üretimi orada gerçekleştiriyoruz” diyor.

Restoran ve otellerin gözdesi oldu

Yılda ortalama 60 bin adet kavun ve karpuz, 20’şer bin adet limon ve elma, 100 bin adet de salatalık üreten firma ürünlerini marketlerin yanı sıra restoran ve otellere satıyor. Yemek sunumunda tasarım amaçlı kullanılan şekilli meyve ve sebzeler ayrıca hediye amaçlı da oldukça rağbet görüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

FAO yenilebilir kaktüs türlerinin 21. yüzyıla damga vuracağını açıkladı. Başrolde ise Türkiye’de de yetişen ve “kaynanadili” olarak bilinen dikenli incir var.

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Zararlıları bitkiye konmadan önce tespit eden sensörler ilaç kullanımını en aza indirirken yararlı böcekler de korunmuş olacak.

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Son 10 yılda 5 katına çıkan nar üretimi ihtiyacın sınırlarını çoktan aştı. Pazar bulamayan üreticilerin beklentisi daha fazla tüketim ve ihracat.

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Tarımda çocuk işçiliği ile güvencesiz koşullarda çalışma sorunu, söz konusu kız çocukları olduğunda katlanarak artıyor.