tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.1.2017

tarlasera.com’dan gündem yaratan haberler

tarlasera-com-dan-gundem-yaratan-haberler4.jpg

Yenilenen yüzüyle 1 yılı geride bırakan tarlasera.com, 2016’da en çok ilgi gören haberlerini derledi.

tarlasera.com, bundan bir yıl önce yeni formatıyla okurlarının ve takipçilerinin karşısına çıktı. Yıl boyunca ele aldığı ilgi çekici konular, imza attığı özel haberler ve tarımın ayrıntılarda gizlenen gündemine dair yazılarıyla fark yaratan tarlasera.com, 2016 yılında gündem belirleyen ve en çok ilgi gören haberlerinden derlediği bir seçkiyi okuyucularıyla paylaşıyor.

Aziz Sancar ve bitki genetiği; alkış ve şüphe

Yeni tarlasera.com’un yayına hazırlandığı günlerde tüm Türkiye moleküler biyolog Aziz Sancar’ın kazandığı Nobel Ödülü’nü konuşuyordu. tarlasera.com yeni dönemin ilk yazılarından birinde, Sancar’ın başarısından yola çıkarak Türkiye’de bitki genetiğine olan önyargıları tartışmaya açtı.

Avrupa’da gübre vergisi böyle işliyor

2016 Şubat’ında uzun süre beklenen oldu ve gübrede KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü. Ancak tartışmalar bitmedi. tarlasera.com’un farklı dünya ülkelerinde gübre vergisi uygulamalarını karşılaştırdığı özel haber yoğun ilgi gördü.

tarlasera-com-dan-gundem-yaratan-haberler2.jpg

Bursa’da dolu hasarı! Üreticiler anlatıyor

Bahar aylarında Bursa-Gürsu’da yaşanan dolu armut üreticilerini olumsuz etkiledi. Üreticilerle sıcağı sıcağına görüşen tarlasera.com hem afetin neden olduğu zararı hem de üreticilerin taleplerini ilk elden kamuoyuna taşıdı.

Sebzelerin yabani halleri görenleri şaşırtıyor!

Foto Galeriler tarlasera.com’un en çok ilgi gören sayfalarından. Her gün tükettiğimiz sebzelerin yabani atalarının şaşırtan görüntüleri çok sayıda takipçimizden farklı yorumlar aldı.

Bitkilerin, aşkın ve yalnızlığın şairi

ABD’li şair Emily Dickinson yaşamı boyunca şiirlerinden ziyade bahçıvanlıktaki ustalığıyla biliniyordu. tarlasera.com, ölüm yıldönümünde Dickinson’ın yaşam öyküsünü, bitkilere olan sevgisini yansıtan dizelerinin eşliğinde kaleme aldı.

İrlanda’nın öyküsü Türkiye’ye neyi anlatıyor?

İrlanda’da dengesiz büyüme ve bu süreçte tarımın yabana atılması kırılgan bir ekonomi yarattı. İrlanda tarımının Türkiye ile çok ciddi benzerlikler taşıyan ve ders çıkarılması gereken öyküsünü tarlasera.com anlattı.

tarlasera-com-dan-gundem-yaratan-haberler5.jpg

Ziraat fakültelerine teşvik var, mezuna iş yok!

YÖK yıl içinde ziraat fakültelerini tercih eden adaylara burs imkanı tanınacağını açıkladı. tarlasera.com, bu teşviklerle ziraat mezunlarının karşı karşıya oldukları sorunlar arasındaki çelişkiye dikkat çekti.

Tarıma yatırım yapmak isteyenler, bu rakamlara dikkat!

Tarım sektöründe mevcut hibe desteklerinin incelendiği tarlasera.com haberi, bu alana yatırım yapmayı tasarlayan ancak belli çekinceleri olan pek çok takipçimiz için yönlendirici oldu ve çok sayıda olumlu geri dönüş aldı.

Kenevir ve kurtboğan yasal mıydı?

Eylül ayında 38 bitkinin aktarlarda satışının yasaklandığı yönündeki bir haber kamuoyuna yansıdı ve geniş yankı buldu. Ancak özünde yanıltıcı nitelikte bilgiler içeren bu haberin izini süren tarlasera.com konunun iç yüzünü açığa çıkardı.

Küresel tarımda değişim rüzgarları

2016 yılında üç dev anlaşma küresel tarım sektörünü sarstı. 4 bölümden oluşan Yazı Dizisi ile çarpıcı verilere ve uzman görüşlerine yer veren tarlasera.com, yaşanan sürecin dünya ve Türkiye tarımına neler getireceğini inceledi.

tarlasera-com-dan-gundem-yaratan-haberler3.jpg

Üretici çeltiği satacak alternatif bulamıyor

Alım fiyatlarından ve piyasada yaşanan daralmadan hoşnutsuz olan üreticilerle görüşen tarlasera.com çeltiğin durumunu gündeme taşıdı.

Bölge bölge yeni üretici destekleri

Yıl sonuna doğru açıklanan havza bazlı modeli tartışmaya açan tarlasera.com, hangi bölgede hangi ürünlerin destekleneceğine ve yeni sisteme dair dikkat çekici ayrıntılara sayfalarında yer verdi.

Şekerin efsanesi geri dönsün!

Şekerpancarı tarımının sembollerinden Alpullu Şeker Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçmesi için Aralık ayında başlatılan kampanya tarlasera.com aracılığıyla pek çok insana ulaştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.