tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.1.2017

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Ocak sayısında dövizdeki artışın tarıma etkilerini kapağına taşıyan tarlasera’nın röportaj konuğu ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik.

Hem Türkiye hem de tarım özelinde zorlu bir yıl geride kaldı. İlk günlerini yaşadığımız 2017 yılı yeni umutlar ve beklentilere vesile olurken, Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera da yeni yılın ilk sayısı ile okuyucularıyla buluşuyor.

2016’nın son etabında uzunca bir süredir sinyal veren ekonomik krizin artık görünür hale geldiği günleri yaşadık. Bu sıkışma döviz kurlarındaki önlenemez yükseliş ile kendini belli ederken, büyük oranda ithal girdilere bağlı olan tarım sektöründe de ilk elden hissedildi.

Bu süreç öncesi ve sonrası ile bir bütün. Tam da bu sebeple, Türkiye tarımının temel sorunlarını tek başına görünür kılacak cinsten. “Tarımın ekonomi-politiğinin herkes tarafından anlaşılması”nı yayın ilkelerinden biri olarak belirleyen tarlasera, Ocak sayısında dövizdeki artışın tarıma etkisini kapağına taşırken iki temel soruya cevap aradı: Bu noktaya nasıl gelindi? Bundan sonra ne yapmak gerekli?

tarlasera-ocak-sayisi-raflarda3.jpg

Bakan Çelik tarlasera’nın sorularını yanıtladı

Görevi gereği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in bugün Türkiye tarımı için en etkili isim konumunda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bakanlıktaki ikinci dönemini sürdüren Çelik, tarım dergileri içerisinde ilk röportajı için tarlasera’yı tercih etti.

Milli Tarım Projesi’nden Rusya-ihracat sorununa, tarım arazilerinin korunmasından biyoteknolojiye kadar pek çok konuda tarlasera’nın sorularını yanıtlayan Çelik’in röportajını Ocak sayımızda bulabilirsiniz.

Sanal tarım gerçeğe dönüşüyor!

2017 havza bazlı üretim ve destek modelinin start alacağı yıl olacak. Geçtiğimiz ay Türkiye ve dünyada tarımsal destekler konusunu ele alan tarlasera, bu ay konuyu daha da özelleştiriyor ve havza sistemini ve öngörülen ürün deseninin eksik yönlerini tartışmaya açıyor.

İstanbul’da hayata geçen Komşuköy projesi Türkiye için bir ilk. Farmville gibi sanal oyunları gerçeğe dönüştüren Komşuköy, tarımla uğraşmak isteyen ancak şehir yaşamı ya da başka nedenlerle bu imkanı yaratamayan herkes için mobil cihazlardan gerçek bir tarlayı ekip biçme olanağı yaratıyor. tarlasera Komşuköy’ün yaratıcılarıyla bu heyecan verici projenin ayrıntılarını konuştu.

tarlasera-ocak-sayisi-raflarda2.jpg

Elma, soğan ve şekerpancarı mercek altında

Çalışmalarını Belçika’daki Vlaams Instituut voor Biotechnologie’de (Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü) sürdüren genç bitki bilimcilerimizden Balkan Canher, 2017 itibariyle tarlasera’nın yazar kadrosunda yerini aldı. Canher’in ilk yazısını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Elma üretiminde hastalık ve zararlılardan korunmak için kış aylarında hangi uygulamaları yapmalı? Soğanda hibrit tohum kullanımı ve planlı üretimin ne gibi avantajları var? Parlak bir sezon geçiren şekerpancarını Şeker Kanunu tasarısının arifesinde neler bekliyor? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası tarlasera Ocak sayısında!

tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için tek yapmanız gereken Abonelik sayfamızı ziyaret etmek ve yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak tarlasera’ya abone olmak.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Türkiye’nin en köklü şeker üretim tesislerinden Susurluk Şeker Fabrikası’nda çarklar yeniden çalışmaya hazırlanıyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Eylül sayısında tarımda doğru bilinen yanlışları ve bilgi kirliliği ile mücadeleyi ele alıyor.

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Tarımda organik atıkların geri dönüşümüne imkan sağlayan kompostlama dünya genelinde uzun yıllardır kullanılıyor. Peki, toprağa ve bitkiye önemli katkılar sunan kompost nasıl hazırlanıyor?

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamuk tarımında koza açtırıcı ve yaprak döktürücü gibi hasat yardımcıları başarılı bir sezonun kilidini açmayı başarıyor.

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Üretici fiyatları 15-20 kuruşa düşen patateste merkezi plan yapılmadıkça kaybeden taraf küçük ve orta ölçekli üreticiler oluyor.