tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2016

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

Tarımın gündemine dair can alıcı konuları farklı bir gözle ele alan tarlasera'nın Aralık sayısında okuyucularına iki de poster hediyesi var.

İster arazide, ister halde, ister laboratuvarda olsun; tarımın bir şekilde yaşamını biçimlendirdiği pek çok insan için çetin bir yıl geride kalıyor. 2016’da siyasal ve ekonomik sorunlar tarımda en çok ihracat krizi ile vücut bularak kendini hissettirdi.

tarlasera 2016 yılının son sayısında Türkiye tarımının en önemli isimlerinden birini, Yavuz Batur’u konuk etti. Aslında bu röportaj, tarımın bugünkü gibi zorlu dönemlerde ayakta kalabilmesi için nelerin değişmesi gerektiğine dair çok önemli ipuçları içeriyor. Yine Yavuz Batur’un gözünden ülke tarımında dünden bugüne dönüm noktalarının yer aldığı kronolojiyle de renklenen bu keyifli söyleşiyi dikkatle okumanızı öneririz.

Destekler tarıma olan yaklaşımın aynası

Ekim ayında açıklanan Milli Tarım Projesi’nin odağında havza bazlı üretim ve destek sistemine geçiş var. tarlasera bu ayki Kapak Konusunda yeni sistemin ayrıntılarından yola çıkarak Türkiye ve dünyada tarımsal destekleri inceledi. Ortaya çıkan sonuç ise şu oldu: Desteklerin miktarı ne olursa olsun; tarımsal zincirin hangi halkaları öncelikli olarak destekleniyorsa, o ülkenin tarımı da buna göre şekilleniyor.

tarlasera-aralik-sayisi-raflarda1.jpg

Kasım ayında Başbakanın yaptığı “Kimyasal gübre işinden yavaş yavaş çıkacağız” sözleri geniş yankı buldu. Peki yalnızca organik temelli bitki koruma ile aynı üretimi yapmak mümkün mü? Aslında 7 ayı bulan nitratlı gübre yasağının etkileri dahi bu konuda bir fikir veriyor. Bitki korumada Türkiye’ye dair veriler ve alternatifler tarlasera Aralık sayısında tartışılıyor.

Sebze üretiminin gizli yarası

Yılda 25 milyar TL’yi bulan fiziksel kayıplar sebze üretiminin adeta görünmeyen yarası. Bu tabloda ilk sırada domates var. Domateste kayıpları en aza indirip kârlılığı arttırabilecek önlemleri ve daha pek çok ilgi çekici konuyu bu ayki tarlasera’nın Detay sayfalarında bulabilirsiniz.

tarlasera’nın bu ay okuyucularına iki de hediyesi var: Netafim'in katkılarıyla hazırladığımız Toprak Altı Damla Sulama ve Ascendum'un katkılarıyla hazırladığımız Tarımda Kompakt Ekskavatörler posteri. Tasarımı ve içeriğiyle hem göze hem de zihne bu posterlere duvarınızda yer açmayı unutmayın!

Yayın hayatına başladığı tarihten bu yana Growtech Eurasia’nın daimi katılımcısı olan tarlasera bu yılda modern standıyla fuardaki yerini aldı. 1. Hol’de 161 no’lu standımıza tüm okuyucularımızı ve fuar ziyaretçilerini bekliyoruz!

tarlasera'ya nasıl ulaşabilirim?

tarlasera Aralık sayısına ulaşmak için size en yakın Migros, Macrocenter ve D&R mağazasına uğramanız yeterli. Derginizi düzenli olarak masanızda görmek ve tarlasera deneyimini her ay yaşamak için ise Abonelik sayfamızı ziyaret edebilir ve yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak tarlasera’ya abone olabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.