tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2016

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

Tarımın gündemine dair can alıcı konuları farklı bir gözle ele alan tarlasera'nın Aralık sayısında okuyucularına iki de poster hediyesi var.

İster arazide, ister halde, ister laboratuvarda olsun; tarımın bir şekilde yaşamını biçimlendirdiği pek çok insan için çetin bir yıl geride kalıyor. 2016’da siyasal ve ekonomik sorunlar tarımda en çok ihracat krizi ile vücut bularak kendini hissettirdi.

tarlasera 2016 yılının son sayısında Türkiye tarımının en önemli isimlerinden birini, Yavuz Batur’u konuk etti. Aslında bu röportaj, tarımın bugünkü gibi zorlu dönemlerde ayakta kalabilmesi için nelerin değişmesi gerektiğine dair çok önemli ipuçları içeriyor. Yine Yavuz Batur’un gözünden ülke tarımında dünden bugüne dönüm noktalarının yer aldığı kronolojiyle de renklenen bu keyifli söyleşiyi dikkatle okumanızı öneririz.

Destekler tarıma olan yaklaşımın aynası

Ekim ayında açıklanan Milli Tarım Projesi’nin odağında havza bazlı üretim ve destek sistemine geçiş var. tarlasera bu ayki Kapak Konusunda yeni sistemin ayrıntılarından yola çıkarak Türkiye ve dünyada tarımsal destekleri inceledi. Ortaya çıkan sonuç ise şu oldu: Desteklerin miktarı ne olursa olsun; tarımsal zincirin hangi halkaları öncelikli olarak destekleniyorsa, o ülkenin tarımı da buna göre şekilleniyor.

tarlasera-aralik-sayisi-raflarda1.jpg

Kasım ayında Başbakanın yaptığı “Kimyasal gübre işinden yavaş yavaş çıkacağız” sözleri geniş yankı buldu. Peki yalnızca organik temelli bitki koruma ile aynı üretimi yapmak mümkün mü? Aslında 7 ayı bulan nitratlı gübre yasağının etkileri dahi bu konuda bir fikir veriyor. Bitki korumada Türkiye’ye dair veriler ve alternatifler tarlasera Aralık sayısında tartışılıyor.

Sebze üretiminin gizli yarası

Yılda 25 milyar TL’yi bulan fiziksel kayıplar sebze üretiminin adeta görünmeyen yarası. Bu tabloda ilk sırada domates var. Domateste kayıpları en aza indirip kârlılığı arttırabilecek önlemleri ve daha pek çok ilgi çekici konuyu bu ayki tarlasera’nın Detay sayfalarında bulabilirsiniz.

tarlasera’nın bu ay okuyucularına iki de hediyesi var: Netafim'in katkılarıyla hazırladığımız Toprak Altı Damla Sulama ve Ascendum'un katkılarıyla hazırladığımız Tarımda Kompakt Ekskavatörler posteri. Tasarımı ve içeriğiyle hem göze hem de zihne bu posterlere duvarınızda yer açmayı unutmayın!

Yayın hayatına başladığı tarihten bu yana Growtech Eurasia’nın daimi katılımcısı olan tarlasera bu yılda modern standıyla fuardaki yerini aldı. 1. Hol’de 161 no’lu standımıza tüm okuyucularımızı ve fuar ziyaretçilerini bekliyoruz!

tarlasera'ya nasıl ulaşabilirim?

tarlasera Aralık sayısına ulaşmak için size en yakın Migros, Macrocenter ve D&R mağazasına uğramanız yeterli. Derginizi düzenli olarak masanızda görmek ve tarlasera deneyimini her ay yaşamak için ise Abonelik sayfamızı ziyaret edebilir ve yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak tarlasera’ya abone olabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Türkiye’nin en köklü şeker üretim tesislerinden Susurluk Şeker Fabrikası’nda çarklar yeniden çalışmaya hazırlanıyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Eylül sayısında tarımda doğru bilinen yanlışları ve bilgi kirliliği ile mücadeleyi ele alıyor.

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Tarımda organik atıkların geri dönüşümüne imkan sağlayan kompostlama dünya genelinde uzun yıllardır kullanılıyor. Peki, toprağa ve bitkiye önemli katkılar sunan kompost nasıl hazırlanıyor?

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamuk tarımında koza açtırıcı ve yaprak döktürücü gibi hasat yardımcıları başarılı bir sezonun kilidini açmayı başarıyor.

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Üretici fiyatları 15-20 kuruşa düşen patateste merkezi plan yapılmadıkça kaybeden taraf küçük ve orta ölçekli üreticiler oluyor.