tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.11.2016

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

tarlasera Aralık sayısı raflarda!

Tarımın gündemine dair can alıcı konuları farklı bir gözle ele alan tarlasera'nın Aralık sayısında okuyucularına iki de poster hediyesi var.

İster arazide, ister halde, ister laboratuvarda olsun; tarımın bir şekilde yaşamını biçimlendirdiği pek çok insan için çetin bir yıl geride kalıyor. 2016’da siyasal ve ekonomik sorunlar tarımda en çok ihracat krizi ile vücut bularak kendini hissettirdi.

tarlasera 2016 yılının son sayısında Türkiye tarımının en önemli isimlerinden birini, Yavuz Batur’u konuk etti. Aslında bu röportaj, tarımın bugünkü gibi zorlu dönemlerde ayakta kalabilmesi için nelerin değişmesi gerektiğine dair çok önemli ipuçları içeriyor. Yine Yavuz Batur’un gözünden ülke tarımında dünden bugüne dönüm noktalarının yer aldığı kronolojiyle de renklenen bu keyifli söyleşiyi dikkatle okumanızı öneririz.

Destekler tarıma olan yaklaşımın aynası

Ekim ayında açıklanan Milli Tarım Projesi’nin odağında havza bazlı üretim ve destek sistemine geçiş var. tarlasera bu ayki Kapak Konusunda yeni sistemin ayrıntılarından yola çıkarak Türkiye ve dünyada tarımsal destekleri inceledi. Ortaya çıkan sonuç ise şu oldu: Desteklerin miktarı ne olursa olsun; tarımsal zincirin hangi halkaları öncelikli olarak destekleniyorsa, o ülkenin tarımı da buna göre şekilleniyor.

tarlasera-aralik-sayisi-raflarda1.jpg

Kasım ayında Başbakanın yaptığı “Kimyasal gübre işinden yavaş yavaş çıkacağız” sözleri geniş yankı buldu. Peki yalnızca organik temelli bitki koruma ile aynı üretimi yapmak mümkün mü? Aslında 7 ayı bulan nitratlı gübre yasağının etkileri dahi bu konuda bir fikir veriyor. Bitki korumada Türkiye’ye dair veriler ve alternatifler tarlasera Aralık sayısında tartışılıyor.

Sebze üretiminin gizli yarası

Yılda 25 milyar TL’yi bulan fiziksel kayıplar sebze üretiminin adeta görünmeyen yarası. Bu tabloda ilk sırada domates var. Domateste kayıpları en aza indirip kârlılığı arttırabilecek önlemleri ve daha pek çok ilgi çekici konuyu bu ayki tarlasera’nın Detay sayfalarında bulabilirsiniz.

tarlasera’nın bu ay okuyucularına iki de hediyesi var: Netafim'in katkılarıyla hazırladığımız Toprak Altı Damla Sulama ve Ascendum'un katkılarıyla hazırladığımız Tarımda Kompakt Ekskavatörler posteri. Tasarımı ve içeriğiyle hem göze hem de zihne bu posterlere duvarınızda yer açmayı unutmayın!

Yayın hayatına başladığı tarihten bu yana Growtech Eurasia’nın daimi katılımcısı olan tarlasera bu yılda modern standıyla fuardaki yerini aldı. 1. Hol’de 161 no’lu standımıza tüm okuyucularımızı ve fuar ziyaretçilerini bekliyoruz!

tarlasera'ya nasıl ulaşabilirim?

tarlasera Aralık sayısına ulaşmak için size en yakın Migros, Macrocenter ve D&R mağazasına uğramanız yeterli. Derginizi düzenli olarak masanızda görmek ve tarlasera deneyimini her ay yaşamak için ise Abonelik sayfamızı ziyaret edebilir ve yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak tarlasera’ya abone olabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Tarımda çocuk işçiliği ile güvencesiz koşullarda çalışma sorunu, söz konusu kız çocukları olduğunda katlanarak artıyor.

Limon dikip altın biçenlerin sırrı

Limon dikip altın biçenlerin sırrı

Limon birkaç yıldır üreticisine en çok kazandıran ürünlerden. Dayanıklı çeşitler ile kazancı daha da arttırmak mümkün.

Burası Türkiye'nin 50 yıllık tarım lisesi!

Burası Türkiye'nin 50 yıllık tarım lisesi!

Türkiye’de sayılı örneklerden biri olan Samsun Atakum Tarım Meslek Lisesi arazisinde Kent Park projesi mahkeme süreci tamamlanmadan başlatıldı.

Zahire ambarı sabanın ucunda!

Zahire ambarı sabanın ucunda!

Serin iklim tahıllarına başarılı bir sezon için yapılacak uygulamalar henüz tohum yatağına düşmeden toprak işleme ile başlıyor.