tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Tarih
  • Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

28.10.2016

Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

cumhuriyetin-habercisi-olan-kongreye-tarim-damga-vurmustu.jpg

Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde, genç Türkiye’nin tarımsal gelişimine dair çok önemli kararlar alınmıştı.

1923 yılının başlarında toplanan İzmir İktisat Kongresi, kendisinden 9 ay sonra kurulacak olan cumhuriyetin ekonomik alanda yürüyeceği yolu belirleyen mihenk taşlarından biriydi. Bin 135 temsilcinin katıldığı kongrede 4 ana iş grubundan birini tarım sektörü oluşturuyordu.

Tarım sektörü kongreye damga vurmuştu

134 temsilcinin bulunduğu ticaret grubu ve 96 kişiden oluşan tarım grubu İzmir İktisat Kongresi’nin ağırlığını oluşturuyordu. Kongrede Türkiye’nin temel ekonomik gücü olarak benimsenen tarımsal üretime dair pek çok karar alındı.

İlk karar vergilerin kaldırılması oldu

Alınan kararların başında üreticiler üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması geliyordu. Üreticilere kredi sağlanması amacıyla Ziraat Bankası’nda yeni düzenlemelere gidilmesi ve traktör kullanımının teşvik edilmesi de görüş birliğine varılan konulardı.

Eğitim ve bilimsel düşünce temel alındı

İzmir İktisat Kongresi’nde Türkiye tarımının gelişimi için eğitim ve bilimsel alanda ilerlemenin gerekliliği de ortaya konuldu. Ziraat eğitim kurumlarının kurulması yönünde alınan karar, ilerleyen yıllarda Türkiye tarihine damga vuran Köy Enstitüleri’nin de temelini oluşturdu.

Atatürk Orman Çiftliği’ne uzanan yol

Kongrede ele alınan bir diğer dikkat çekici nokta da, örnek çiftlik ve tohum ıslah istasyonlarının gerekliliğiydi. Cumhuriyetin ilanından 2 yıl sonra kurulan Atatürk Orman Çiftliği, genç cumhuriyetin tarımsal gelişimine öncülük ederek bu gerekliliği ispatlamış oldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.