tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Tarih
  • Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

28.10.2016

Cumhuriyetin habercisi olan kongreye tarım damga vurmuştu

cumhuriyetin-habercisi-olan-kongreye-tarim-damga-vurmustu.jpg

Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde, genç Türkiye’nin tarımsal gelişimine dair çok önemli kararlar alınmıştı.

1923 yılının başlarında toplanan İzmir İktisat Kongresi, kendisinden 9 ay sonra kurulacak olan cumhuriyetin ekonomik alanda yürüyeceği yolu belirleyen mihenk taşlarından biriydi. Bin 135 temsilcinin katıldığı kongrede 4 ana iş grubundan birini tarım sektörü oluşturuyordu.

Tarım sektörü kongreye damga vurmuştu

134 temsilcinin bulunduğu ticaret grubu ve 96 kişiden oluşan tarım grubu İzmir İktisat Kongresi’nin ağırlığını oluşturuyordu. Kongrede Türkiye’nin temel ekonomik gücü olarak benimsenen tarımsal üretime dair pek çok karar alındı.

İlk karar vergilerin kaldırılması oldu

Alınan kararların başında üreticiler üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması geliyordu. Üreticilere kredi sağlanması amacıyla Ziraat Bankası’nda yeni düzenlemelere gidilmesi ve traktör kullanımının teşvik edilmesi de görüş birliğine varılan konulardı.

Eğitim ve bilimsel düşünce temel alındı

İzmir İktisat Kongresi’nde Türkiye tarımının gelişimi için eğitim ve bilimsel alanda ilerlemenin gerekliliği de ortaya konuldu. Ziraat eğitim kurumlarının kurulması yönünde alınan karar, ilerleyen yıllarda Türkiye tarihine damga vuran Köy Enstitüleri’nin de temelini oluşturdu.

Atatürk Orman Çiftliği’ne uzanan yol

Kongrede ele alınan bir diğer dikkat çekici nokta da, örnek çiftlik ve tohum ıslah istasyonlarının gerekliliğiydi. Cumhuriyetin ilanından 2 yıl sonra kurulan Atatürk Orman Çiftliği, genç cumhuriyetin tarımsal gelişimine öncülük ederek bu gerekliliği ispatlamış oldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.