tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.10.2016

Makinede algıyı fiyat belirliyor

Makinede algıyı fiyat belirliyor

Makine seçiminde fiyat asli ölçütlerin önüne geçiyor. Bunu tersine döndürmek için üreticinin alım gücünü arttırmak gerek.

Tarımda profesyonelleşmeyle birlikte artık geçimlik değil kitlesel üretim yapan işletmeler ön plana çıkıyor. Belli ürünlerde uzmanlaşmış ve yüksek üretim teknolojileri kullanan büyük ölçekli işletmelerin en önemli yardımcısı güçlü traktörler ve yüksek kapasiteli ekipmanlar.

Mekanizasyonda gelişimin iki boyutu var: Yaygınlık ve teknoloji. Tüm dünyada tarım makineleri giderek daha fazla tarım arazisinde, daha fazla üretici tarafından ve daha fazla iş için kullanılıyor. Teknolojik gelişim ise bu paralel şekilde sürüyor. Üstelik artık tarım makinelerinde “en güçlü”, “en yüksek kapasiteli” olmanın yanında “en akıllı” olma yarışını da içeriyor.

Türkiye’de binin üzerinde imalatçı var

39 milyar dolarlık tarım makinesi endüstrisi ile ABD bu kulvarda ilk sırada. 25 milyar dolarlık bütçesiyle Avrupa Birliği’nin yüzde 70’inde de üreticiler başta pestisit ve gübre uygulamaları olmak üzere pek çok aşamada akıllı makinelerden faydalanıyor.

makinede-algiyi-fiyat-belirliyor4.jpg

Türkiye’de de 1907 yılında Adana Belediyesi tarafından İngiltere’den satın alınan ilk traktör ile başlayan bu serüven artık dünya standartları çerçevesinde ilerliyor. Bugün ülkede bulunan 1000’in üzerindeki imalatçı firmanın yaklaşık 850’si traktör ve ekipman, 120’si ise sulama sektörüne yönelik üretim yapıyor.

Performans bölgeye göre değişiyor

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selahattin İleri, Ekim sayısında mekanizasyonda yeni trendleri kapağına taşıyan tarlasera’ya tarım makineleri sektörünün profilini yorumladı. İmal edilen ürünlerin küçük ölçekli işletmelere sahip yabancı pazarlarda avantaj sağladığını söyleyen İleri’ye göre Türkiye’nin dezavantajı ise makinelerin ekim veya hasat performanslarının bölgeye göre değişiyor olması. Bu da farklı iklim, toprak ve arazi şartlarına uygun bir makine parkını gerekli kılıyor.

makinede-algiyi-fiyat-belirliyor3.jpg

En çok hangi makineleri kullanıyoruz?

Türkiye’de en sık tercih edilen makineler traktör, tarım römorku ve pulluk. Ekim, ilaçlama, silaj ve balya makineleri; el traktörü, toprak frezesi, diskli tırmık, motorlu tırpan gibi yeni trendlerin de hızla geliştiğini söyleyen İleri, müşterek kullanımı zor makinelerin bireysel anlamda daha çok rağbet gördüğüne dikkat çekiyor.

Makine tercihini alım gücü belirliyor

İleri’ye göre üreticilerin alım gücünün yetersizliği, makine tercihlerinde fiyatı en önemli ölçüt haline getiriyor. Aynı nedenle, eski teknolojiye sahip ve kullanım ömrü dolmuş araçların yenilenmemesi de verimliliği sekteye uğratıyor. Nitekim traktör nüfusunun 1,6 milyon olduğu Türkiye’de 25 yaşın üzerinde 776 bin traktör bulunuyor.

makinede-algiyi-fiyat-belirliyor2.jpg

Akıllı makinelerin geleceği parlak

“Ancak arazi toplulaştırma ve sınırsız köy projeleri gibi gelişmelerle birlikte ülkemiz özellikle büyük kapasiteli makineler için gelecek vaat ediyor” diyen İleri, hassas tarım gibi uygulamaların yaygınlaşmasıyla akıllı makinelerin de önünün açılacağı görüşünde.

Maddi destek ve eğitimin artması gerekli

Tarım makinelerinde trendleri yakalamak ve bu yarışta daha çok söz sahibi olmak için Türkiye’nin potansiyelini tam randımanla kullanması gerekli. Bunun için ilk adım üreticilerin alım gücünü arttırmak. Bu da mekanizasyonda güçlü bir destekleme politikası ile mümkün. Doğru makine tercihi ve verimli kullanımın yaygınlaşması için de üreticilere yönelik danışmanlık hizmetlerinin sağlanması gerekli.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Susurluk Şeker Fabrikası ikinci kez geri dönüyor

Türkiye’nin en köklü şeker üretim tesislerinden Susurluk Şeker Fabrikası’nda çarklar yeniden çalışmaya hazırlanıyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Eylül sayısında tarımda doğru bilinen yanlışları ve bilgi kirliliği ile mücadeleyi ele alıyor.

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Tarımda organik atıkların geri dönüşümüne imkan sağlayan kompostlama dünya genelinde uzun yıllardır kullanılıyor. Peki, toprağa ve bitkiye önemli katkılar sunan kompost nasıl hazırlanıyor?

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamukta bu iki uygulama verimi arttırıyor

Pamuk tarımında koza açtırıcı ve yaprak döktürücü gibi hasat yardımcıları başarılı bir sezonun kilidini açmayı başarıyor.

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Patates çok canlar yakmaya devam edecek

Üretici fiyatları 15-20 kuruşa düşen patateste merkezi plan yapılmadıkça kaybeden taraf küçük ve orta ölçekli üreticiler oluyor.