tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2016

Turp için takım oyunu zamanı!

Turp için takım oyunu zamanı!

tarlasera'nın görüştüğü turp üreticileri, plansız üretimin kazanç döngüsünü bozduğunu söylüyor. Çözüm ise ortak hareket etmekten geçiyor.

Turp sağlıklı beslenme menülerinde hak ettiği itibarı geç de olsa son yıllarda hızla elde etmeye başladı. 6 bin hektara yaklaşan ekim genişliğiyle üretim ayağı da bu hıza yetişmeye çalışıyor. Ancak yine de turp tarımında bir şeyler ters gidiyor. Üreticiler yüksek maliyet ve plansız üretimden mustarip.

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Türkiye’de turpun başkenti olan Osmaniye-Kadirli’de kök bitkilerinin bu sessiz kahramanında yaşanan durumu inceledi. Osmaniye’nin en büyük ilçesi olan Kadirli, Türkiye pazarındaki turpun yüzde 70’inin üretildiği bölge. Bunun dışında Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin ve Konya’da da turp üretimi bulunuyor.

Hastalık mücadelesi zorunlu

Doğu Akdeniz bölgesi ve özelde Kadirli iklim ve toprak koşulları açısından turp üretimi için birebir. Ancak çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklara karşı sulama ve bitki besleme uygulamalarının hassas şekilde yürütülmesi gerekiyor. Turp bakteriyel lekesi ve kök siyahlaşmasına karşı da mücadele etmek zorunlu.

Söküm en maliyetli aşama

Turp üreticileri için en zorlu aşama ise hasat ile başlıyor. En büyük maliyetin söküm aşamasında olduğunu söyleyen Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, “Fabrika olmadığı için sökümden yıkanmaya kadar tamamen işçiye ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü ürünlerin pazara çıkışında işçilik ve ambalajlama aşamaları çok önemli” diyor.

turp-icin-takim-oyunu-zamani2.jpg

Rusya krizi önce turpu vurmuştu

Pazarda biçim, renk ve boyutuna göre sınıflandırılan turp en hassas kalite standartlarının arandığı ürünlerden biri. Nitekim Rusya krizi ile birlikte “standartlara uymadığı” gerekçesiyle ambargo kapsamına alınan ilk ürünlerden biri turp olmuştu. Ambargonun henüz genişletilmediği yılbaşı öncesinde turp fiyatları 70 kuruştan 30 kuruşa düşmüş, toplam zarar ise 5 milyon TL’yi bulmuştu.

Gerektiğinde daha az turp ekilmeli

Kadirli Turp Üreticileri Birliği Başkanı Soner Topalhan, pazardaki en büyük sorun olarak fiyat dengesizliğini işaret ediyor. “Bunun nedeni tarım sektörünün temel açmazlarından biri olan plansızlık. Üreticiler arasında koordinasyon eksikliği de sorunların çözümünde engel” diyen Topalhan, gerektiğinde daha sınırlı miktarda üretim yapılması gerektiğini söylüyor.

Kooperatifleşme kültürü yaygınlaşmalı

Topalhan, “İhtiyaca göre 30 bin dönüm yerine 20 bin dönüm ekim yapılsa fiyat sorunu çözülebilir. Planlı bir üretim ile herkesin kazandığı bir döngü oluşturulabilir. Bunun için bir kooperatif kurduk, ama yine de bir düzen oturtamadık” diye konuşuyor.

Takım oyunu gerekli!

Plansız üretim sorunu Türkiye’de pek çok tarım ürününün kesişim kümesinde yer alıyor. Ancak talep bazında kendisinden çok şey beklenen turpta takım oyununa en acil şekilde geçmek gerekiyor. Turpa sofrasında yer açan tüketicinin sağladığı fayda üretim cephesine de yansıdığında ise kazanç döngüsü tamamlanmış olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

G20’de tarım adına bunlar yaşandı

G20’de tarım adına bunlar yaşandı

ABD’nin çekilme kararına karşı G20’nin diğer bileşenleri iklim değişikliğine karşı ortak politikada ısrarcı olduğunu açıkladı. Zirvenin tarım gündeminde ise Afrika’da yapılan tarımsal yatırımlar vardı.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Tarımda organik atıkların geri dönüşümüne imkan sağlayan kompostlama dünya genelinde uzun yıllardır kullanılıyor. Peki, toprağa ve bitkiye önemli katkılar sunan kompost nasıl hazırlanıyor?

Türkiye tarımının serüveni bu okulun tarihinde gizli

Türkiye tarımının serüveni bu okulun tarihinde gizli

Mezunları arasında Mehmet Akif Ersoy’un da bulunduğu Halkalı Ziraat Yüksek Okulu, Türkiye’de tarım eğitiminin en önemli sembollerinden biri.

Bu bölgeler tarımsal SİT alanı ilan edildi!

Bu bölgeler tarımsal SİT alanı ilan edildi!

Tarıma elverişli durumdaki 141 bölgenin Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlendiği karar Resmi Gazete’de yayınlandı.