tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.8.2016

Tarım seferberlikten Cumhuriyete böyle uzanmıştı

Tarım seferberlikten Cumhuriyete böyle uzanmıştı

30 Ağustos 1922, Anadolu’da tarımın zorlu savaş koşullarını geride bıraktığını müjdeleyen tarih. Aynı zamanda onu büyük dönüşümlerin beklediği Cumhuriyete giden yolun açıldığı gün.

30 Ağustos; Kurtuluş Savaşı’nın zafere ulaştığını müjdeleyen tarih. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda bir dönüm noktası.

Seferberlik yılları Türkiye tarımı için yakın tarihin en zorlu dönemlerinden biriydi. Birinci Dünya Savaşı’nda 3 milyona yakın kişinin silah altında olmasıyla zayıflayan işgücü, neredeyse bütünüyle tarıma bağlı olan ekonomide büyük bir çöküntü yaratmıştı. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı Mayıs 1919’da tarımsal üretim dönemin en düşük düzeyine inmişti. Mevcut üretim ise ihtiyaçları zorlukla karşılıyordu.

Üreticilerin askere alınması geciktirilmişti

Bu dönemde son derece kısıtlı olan ihracatın 5’te 1’ini üzüm, incir, pamuk ve zeytinyağı oluşturuyordu. Bu ürünlerin çok büyük bir kısmının yetiştiği Ege bölgesinin işgal altına girmesiyle bu kaynaklar da yitirildi. Ancak Ulusal Mücadele boyunca tarımın asgari zarar görmesi için de yoğun çaba harcandı. Üreticilerin askere alınmasının geciktirilmesi bunun bir ürünüydü. Buna karşın Kurtuluş Savaşı süresince tarımsal üretimde artış sağlanamadı.

Cumhuriyet ile yeni bir dönem başladı

Bağımsızlığın kazanılması ve ardından Cumhuriyetin ilanı ise tarımda büyük dönüşümlerin başlaması demekti. 1925 yılında üreticilerin üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması, ürün geliştirme ve korumaya yönelik kanunlar atılan ilk adımlar oldu. Kurulan devlet sermayeli çiftlikler ile üreticilere tohum, fidan, gübre ve pulluk dağıtıldı. Başta Atatürk Orman Çiftliği olmak üzere tarımda modernleşme adına örnek alınacak tesisler ise yeni dönemin simgeleri oldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.