tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.8.2016

Tarım seferberlikten Cumhuriyete böyle uzanmıştı

Tarım seferberlikten Cumhuriyete böyle uzanmıştı

30 Ağustos 1922, Anadolu’da tarımın zorlu savaş koşullarını geride bıraktığını müjdeleyen tarih. Aynı zamanda onu büyük dönüşümlerin beklediği Cumhuriyete giden yolun açıldığı gün.

30 Ağustos; Kurtuluş Savaşı’nın zafere ulaştığını müjdeleyen tarih. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda bir dönüm noktası.

Seferberlik yılları Türkiye tarımı için yakın tarihin en zorlu dönemlerinden biriydi. Birinci Dünya Savaşı’nda 3 milyona yakın kişinin silah altında olmasıyla zayıflayan işgücü, neredeyse bütünüyle tarıma bağlı olan ekonomide büyük bir çöküntü yaratmıştı. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı Mayıs 1919’da tarımsal üretim dönemin en düşük düzeyine inmişti. Mevcut üretim ise ihtiyaçları zorlukla karşılıyordu.

Üreticilerin askere alınması geciktirilmişti

Bu dönemde son derece kısıtlı olan ihracatın 5’te 1’ini üzüm, incir, pamuk ve zeytinyağı oluşturuyordu. Bu ürünlerin çok büyük bir kısmının yetiştiği Ege bölgesinin işgal altına girmesiyle bu kaynaklar da yitirildi. Ancak Ulusal Mücadele boyunca tarımın asgari zarar görmesi için de yoğun çaba harcandı. Üreticilerin askere alınmasının geciktirilmesi bunun bir ürünüydü. Buna karşın Kurtuluş Savaşı süresince tarımsal üretimde artış sağlanamadı.

Cumhuriyet ile yeni bir dönem başladı

Bağımsızlığın kazanılması ve ardından Cumhuriyetin ilanı ise tarımda büyük dönüşümlerin başlaması demekti. 1925 yılında üreticilerin üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurulması, ürün geliştirme ve korumaya yönelik kanunlar atılan ilk adımlar oldu. Kurulan devlet sermayeli çiftlikler ile üreticilere tohum, fidan, gübre ve pulluk dağıtıldı. Başta Atatürk Orman Çiftliği olmak üzere tarımda modernleşme adına örnek alınacak tesisler ise yeni dönemin simgeleri oldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.