tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2016

Bir zamanlar Yedikule bostanları

bir-zamanlar-yedikule-bostanlari.jpg

Tarihi niteliğe sahip ender kentsel tarım alanlarından biri olan Yedikule bostanları, Osmanlı döneminde yeni sulama tekniklerinin de denendiği ilk arazilerden biriydi.

Son 3 yıldır yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Yedikule bostanları halen İstanbul’da tarımın yaşayan tarihini bugüne aktarmaya devam ediyor. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan bu bostanları özel kılan yalnızca kentsel tarımın en eski örneklerinden biri olması değil. Yedikule aynı zamanda Osmanlı devletinin 19. yüzyıldaki tarımsal gelişiminin izlerini de taşıyor.

Sulamada yaşanan dönüşüm

Tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip Osmanlı devletinde tam da bu dönemde verimi üst düzeye çıkarabilmek ve milli geliri arttırabilmek için bir dizi uygulama hayata geçirilmeye başlamıştı. Kurulan tarım okullarıyla üretim tekniklerinin modernleştirilmesi hedeflenirken, yeni sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına özen gösterildi. Fotoğrafta Yedikule bostanlarında kullanılan geleneksel sulama sistemleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.