tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2016

Bir zamanlar Yedikule bostanları

bir-zamanlar-yedikule-bostanlari.jpg

Tarihi niteliğe sahip ender kentsel tarım alanlarından biri olan Yedikule bostanları, Osmanlı döneminde yeni sulama tekniklerinin de denendiği ilk arazilerden biriydi.

Son 3 yıldır yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Yedikule bostanları halen İstanbul’da tarımın yaşayan tarihini bugüne aktarmaya devam ediyor. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan bu bostanları özel kılan yalnızca kentsel tarımın en eski örneklerinden biri olması değil. Yedikule aynı zamanda Osmanlı devletinin 19. yüzyıldaki tarımsal gelişiminin izlerini de taşıyor.

Sulamada yaşanan dönüşüm

Tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip Osmanlı devletinde tam da bu dönemde verimi üst düzeye çıkarabilmek ve milli geliri arttırabilmek için bir dizi uygulama hayata geçirilmeye başlamıştı. Kurulan tarım okullarıyla üretim tekniklerinin modernleştirilmesi hedeflenirken, yeni sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına özen gösterildi. Fotoğrafta Yedikule bostanlarında kullanılan geleneksel sulama sistemleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.