tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2016

Bir zamanlar Yedikule bostanları

bir-zamanlar-yedikule-bostanlari.jpg

Tarihi niteliğe sahip ender kentsel tarım alanlarından biri olan Yedikule bostanları, Osmanlı döneminde yeni sulama tekniklerinin de denendiği ilk arazilerden biriydi.

Son 3 yıldır yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Yedikule bostanları halen İstanbul’da tarımın yaşayan tarihini bugüne aktarmaya devam ediyor. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan bu bostanları özel kılan yalnızca kentsel tarımın en eski örneklerinden biri olması değil. Yedikule aynı zamanda Osmanlı devletinin 19. yüzyıldaki tarımsal gelişiminin izlerini de taşıyor.

Sulamada yaşanan dönüşüm

Tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip Osmanlı devletinde tam da bu dönemde verimi üst düzeye çıkarabilmek ve milli geliri arttırabilmek için bir dizi uygulama hayata geçirilmeye başlamıştı. Kurulan tarım okullarıyla üretim tekniklerinin modernleştirilmesi hedeflenirken, yeni sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına özen gösterildi. Fotoğrafta Yedikule bostanlarında kullanılan geleneksel sulama sistemleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.