tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2016

Bir zamanlar Yedikule bostanları

bir-zamanlar-yedikule-bostanlari.jpg

Tarihi niteliğe sahip ender kentsel tarım alanlarından biri olan Yedikule bostanları, Osmanlı döneminde yeni sulama tekniklerinin de denendiği ilk arazilerden biriydi.

Son 3 yıldır yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya kalan Yedikule bostanları halen İstanbul’da tarımın yaşayan tarihini bugüne aktarmaya devam ediyor. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan bu bostanları özel kılan yalnızca kentsel tarımın en eski örneklerinden biri olması değil. Yedikule aynı zamanda Osmanlı devletinin 19. yüzyıldaki tarımsal gelişiminin izlerini de taşıyor.

Sulamada yaşanan dönüşüm

Tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip Osmanlı devletinde tam da bu dönemde verimi üst düzeye çıkarabilmek ve milli geliri arttırabilmek için bir dizi uygulama hayata geçirilmeye başlamıştı. Kurulan tarım okullarıyla üretim tekniklerinin modernleştirilmesi hedeflenirken, yeni sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına özen gösterildi. Fotoğrafta Yedikule bostanlarında kullanılan geleneksel sulama sistemleri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.