tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2016

Fındığın özverili yolculuğu

Fındığın özverili yolculuğu

Cumhuriyetin ilk yıllarında tarımdaki atılımların en önemli ayaklarından birini fındık üretimi oluşturuyordu.

Fındık, Türkiye’nin tarımsal üretiminde dünya lideri olduğu ürünlerden biri. Bu yönüyle, geçmişten günümüze en önemli ihracat ürünlerinden biri oldu ve çeşitli yasal düzenlemelerle de gelişimine önem gösterildi. Bu amaçla Osmanlı’dan yaklaşık 22 bin hektar olan fındık alanlarını devralan Türkiye; 1925 yılında çıkardığı bir kararname ile Ordu, Trabzon ve Giresun’dan sonra Rize ve Artvin illerini de üretim kapsamına aldı.

Genç cumhuriyetin fındık seferberliği

1927 yılında ise fındık fidanlarının dışa satımı yasaklandı. Toplanan Ulusal Fındık Kongreleri ile fındık üretim ve ihracatında karşılaşılan güçlükler tartışıldı ve çeşitli çözüm önerileri üretildi.

Fındığın bugünkü konumuna ulaşmasındaki tüm bu özverili uğraşlar, geçmişin siyah beyaz fotoğraflarında gizli. 1934 yılına ait fotoğraflarda Giresun içhanelerinde çalışan kadın fındık işçileri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.