tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2016

Fındığın özverili yolculuğu

Fındığın özverili yolculuğu

Cumhuriyetin ilk yıllarında tarımdaki atılımların en önemli ayaklarından birini fındık üretimi oluşturuyordu.

Fındık, Türkiye’nin tarımsal üretiminde dünya lideri olduğu ürünlerden biri. Bu yönüyle, geçmişten günümüze en önemli ihracat ürünlerinden biri oldu ve çeşitli yasal düzenlemelerle de gelişimine önem gösterildi. Bu amaçla Osmanlı’dan yaklaşık 22 bin hektar olan fındık alanlarını devralan Türkiye; 1925 yılında çıkardığı bir kararname ile Ordu, Trabzon ve Giresun’dan sonra Rize ve Artvin illerini de üretim kapsamına aldı.

Genç cumhuriyetin fındık seferberliği

1927 yılında ise fındık fidanlarının dışa satımı yasaklandı. Toplanan Ulusal Fındık Kongreleri ile fındık üretim ve ihracatında karşılaşılan güçlükler tartışıldı ve çeşitli çözüm önerileri üretildi.

Fındığın bugünkü konumuna ulaşmasındaki tüm bu özverili uğraşlar, geçmişin siyah beyaz fotoğraflarında gizli. 1934 yılına ait fotoğraflarda Giresun içhanelerinde çalışan kadın fındık işçileri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.