tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2016

Fındığın özverili yolculuğu

Fındığın özverili yolculuğu

Cumhuriyetin ilk yıllarında tarımdaki atılımların en önemli ayaklarından birini fındık üretimi oluşturuyordu.

Fındık, Türkiye’nin tarımsal üretiminde dünya lideri olduğu ürünlerden biri. Bu yönüyle, geçmişten günümüze en önemli ihracat ürünlerinden biri oldu ve çeşitli yasal düzenlemelerle de gelişimine önem gösterildi. Bu amaçla Osmanlı’dan yaklaşık 22 bin hektar olan fındık alanlarını devralan Türkiye; 1925 yılında çıkardığı bir kararname ile Ordu, Trabzon ve Giresun’dan sonra Rize ve Artvin illerini de üretim kapsamına aldı.

Genç cumhuriyetin fındık seferberliği

1927 yılında ise fındık fidanlarının dışa satımı yasaklandı. Toplanan Ulusal Fındık Kongreleri ile fındık üretim ve ihracatında karşılaşılan güçlükler tartışıldı ve çeşitli çözüm önerileri üretildi.

Fındığın bugünkü konumuna ulaşmasındaki tüm bu özverili uğraşlar, geçmişin siyah beyaz fotoğraflarında gizli. 1934 yılına ait fotoğraflarda Giresun içhanelerinde çalışan kadın fındık işçileri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.