tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2016

Fındığın özverili yolculuğu

Fındığın özverili yolculuğu

Cumhuriyetin ilk yıllarında tarımdaki atılımların en önemli ayaklarından birini fındık üretimi oluşturuyordu.

Fındık, Türkiye’nin tarımsal üretiminde dünya lideri olduğu ürünlerden biri. Bu yönüyle, geçmişten günümüze en önemli ihracat ürünlerinden biri oldu ve çeşitli yasal düzenlemelerle de gelişimine önem gösterildi. Bu amaçla Osmanlı’dan yaklaşık 22 bin hektar olan fındık alanlarını devralan Türkiye; 1925 yılında çıkardığı bir kararname ile Ordu, Trabzon ve Giresun’dan sonra Rize ve Artvin illerini de üretim kapsamına aldı.

Genç cumhuriyetin fındık seferberliği

1927 yılında ise fındık fidanlarının dışa satımı yasaklandı. Toplanan Ulusal Fındık Kongreleri ile fındık üretim ve ihracatında karşılaşılan güçlükler tartışıldı ve çeşitli çözüm önerileri üretildi.

Fındığın bugünkü konumuna ulaşmasındaki tüm bu özverili uğraşlar, geçmişin siyah beyaz fotoğraflarında gizli. 1934 yılına ait fotoğraflarda Giresun içhanelerinde çalışan kadın fındık işçileri görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.