tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.6.2016

Çocuk işçiliğinde en büyük vebal tarıma ait

Çocuk işçiliğinde en büyük vebal tarıma ait

Türkiye’de çocuk işçiliğinin yarıya yakını tarımda görülüyor. Dünya genelinde ise toplam 100 milyon çocuk tarım sektöründe çalıştırılıyor.

TBMM’de kurulan Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları kapsamında Türkiye’de yaklaşık 900 bin çocuk işçinin var olduğu açıklandı. Çocuk İşçiliğine Karşı Dünya Günü’nden yalnızca 3 gün sonra açıklanan bu olumsuz tablo, en yoğun çocuk işçiliğinin görüldüğü tarım sektörünü doğrudan ilgilendiriyor.

Tarımda 400 bin çocuk çalıştırılıyor

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren sürekli bir düşüş yaşanan çocuk işçiliği 2012 yılından sonra yeniden yükselişe geçti. Bu artışta en büyük sorumluluk ise tarıma ait. TÜİK verilerine göre Türkiye’de tarım alanında çalıştırılan 400 bine yakın çocuk bulunuyor. Bu ülkedeki toplam çocuk işçilerin yüzde 45’ine denk geliyor.

Çocuk haklarını ihlal eden başlıca sorun olan çocuk işçiliği ile ilgili asıl düşündürücü rakamlar ise ayrıntıda gizli: Buna göre, yine Türkiye’de tarımda istihdam artışının yüzde 66’sını 6-14 yaş aralığında çocukların oluşturuyor.

cocuk-isciliginde-en-buyuk-vebal-tarima-ait2.jpg

Dünyada çocuk işçilerin yüzde 60’ı tarımda

Dünya genelinde de tarım çocuk işçiliğinin en çok görüldüğü alan. Tüm dünyada çocuk işçilerin yüzde 60’ı tarım ile ilgili işlerde çalışıyor. Bunların yüzde 70’ten fazlası ücretsiz aile işçisi konumunda. Toplam 100 milyon çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişiminin yanı sıra eğitimini de olumsuz etkileyen bu durum, aynı zamanda içerdiği tehlikelerle güvenlik riski de oluşturuyor.

Nitelikli eğitim ve tarım teknolojisi eksikliği

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çocuk işçiliğinde yoksulluğun yanı sıra nitelikli eğitim eksikliği, yetersiz tarım teknolojisi ve yetersiz işgücü gibi nedenlere vurgu yapıyor. “Tehlike içermeyen, yaşa uygun görevler içeren ve boş zamanlarda yapılan bazı tarımsal aktivitelere katılım çocuk işçiliği sayılmaz” denilen ILO manifestosunda, bu tanımlara uymayan tüm uygulamaların çocuk haklarını ihlal edeceği belirtiliyor.

Tarımı da olumsuz etkiliyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise sorunun çocuk bireyler kadar gıda güvencesine ve sürdürülebilir tarımsal gelişime de olumsuz etkisi olduğunu belirtiyor. FAO bu konuda “kırsal yoksulluk ve sosyal güvence yoksunluğu gibi çocuk işçiliğinin altında yatan nedenlerin giderilmesi” hedefine dikkat çekiyor.

cocuk-isciliginde-en-buyuk-vebal-tarima-ait.jpg

Farkındalık çalışması başlatıldı

Bu arada geçtiğimiz günlerde FAO ve ILO bir araya gelerek tarımda çocuk işçiliğine karşı bir eğitim çalışması başlattı. Başta üreticiler olmak üzere tarım politikacılarından araştırmacılara kadar geniş bir yelpazeye yönelik hazırlanan elektronik eğitim kursu, çocuk işçiliği ile mücadele önerileri ve farkındalık eğitimlerini içeriyor.

Ülkelerin tarım politikaları belirleyici olacak

Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasında tarım politikaları ve programlarının önemli rolü olduğunu söyleyen FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva, “Herkesin uzmanlığı ve kaynakları ile katkıda bulunabileceği güçlü ortaklıklara ihtiyacımız var” diyor.

Bu iş çocuk oyuncağı değil!

Türkiye’de ise Hayata Destek Derneği, Nisan ayında “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!” adıyla başlattığı kampanya ile çocuk işçiliği sorununa kalıcı çözümler getirilmesini talep ediyor. Dernek, “Çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden biri olan mevsimlik gezici tarımda, sayıları 400 bini bulan çocuk işçilere Suriyeli çocukların da eklenmesiyle sektörde çalışan çocuk sayısı hızla artıyor” açıklamasını yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.