tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.6.2016

Genç ülkeyi yaşlılar doyuruyor

Genç ülkeyi yaşlılar doyuruyor

Türkiye ülke nüfusu genç, tarım nüfusu yaşlı bir ülke. Tarımda gençleşme için ise yalnızca hibe değil tarımı bütünüyle cazibe merkezi kılacak adımlar gerekli.

CIA Factbook’a göre dünyanın en yaşlı ülkeleri Monaco, Almanya ve Japonya; en genç ülkeler ise Afrika ülkeleri olan Nijerya, Uganda ve Malavi. Türkiye ise 29,6 yaş ortalamasıyla genç ülkeler arasında. Ancak Türkiye giderek gençleşirken tarımda ne yazık ki aynı durum geçerli değil. Yüzde 34,2’si istihdam edilen genç nüfusun yalnızca yüzde 18,5’i tarım sektöründe çalışıyor. Yani genç ülkeyi yaşlılar doyuruyor!

Çoğunluk 55-64 yaş aralığında

1935 yılında yüzde 76 düzeyinde olan kırsal nüfus, 1980’de yüzde 56’lara, 2012 yılında ise yüzde 22’ye kadar geriledi. Bugün artık kırsaldaki nüfusun çoğunluğu 55-64 yaş arası kişilerden oluşuyor. Kırsalda istihdam edilenlerin ise yüzde 60’ı tarımla uğraşıyor.

AB’de 100 üreticiden 6’sı genç

Ortak Tarım Politikası (CAP) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, AB ülkelerinde 35 yaşından küçük üreticilerin en yoğun olduğu ülke yüzde 14,7 ile Polonya. Fransa’da bu oran 8,6. AB ülkelerinin genel ortalaması ise yüzde 6,5 düzeyinde seyrediyor.

Desteklere ilgi yoğun oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarımda genç nüfusu arttırmak amacıyla Nisan ayında bir süredir konuşulan hibe programının startını verdi. Program kırsal alanda ikamet eden ve tarımsal faaliyette bulunan/bulunmak isteyen 18-40 yaş aralığındaki kişilere yönelik. En yüksek hibe ise 30 bin TL’yi buluyor. 13 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında hibe desteği için başvuranların sayısı 378 bin olarak açıklandı.

Hibe konusunda karamsarlık hakim

Peki hibe desteği tarımda gençleşmeyi sağlamak için yeterli mi? tarlasera facebook takipçilerine hibe programı hakkında fikirlerini sordu; aldığı yanıtların genelinde ise karamsar bir tabloyla karşılaştı. Önemli sayıda takipçi hibe kriterlerinin çok kısıtlı olduğu ve 30 bin TL’nin yapılacak masraflara yetmeyeceğini düşünüyor.

Kırsalda yaşam koşulları iyileştirmeli

Kimileri ise hibenin etkili olacağı, ancak öncelikle kırsaldaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini dile getiriyor. Planlı üretim ve fiyat istikrarı da diğer beklentiler. Projeye olumlu not verenlerin çoğu ise olumlu etkinin ancak uzun vadede hissedileceğini ekliyor.

Miras Kanunu ve kredilerde kolaylık isteniyor

Genç nüfus ile tarımın buluşmasını engelleyen en önemli faktörlerden biri güvencesizlik. Bu konuda tarım sektöründe sosyal güvenlik destek priminin Hazine tarafından karşılanması gibi beklentiler mevcut. Miras Kanunu’nda genç üreticiler lehine düzenlemeler yapılması, danışmanlık hizmetlerinde gençlere ayrıcalık tanınması ve tarımsal kredilerde genç üreticilere sıfır faiz imkanının sağlanması da diğer öneriler.

Tarımın profili gençlerle yükselecek

Gençleşmeye olan ihtiyaç hem tarımsal üretimin hem de ülkenin ekonomik/sosyal anlamda geleceği için kilit noktada. Gençlerin tarıma olan ilgisinin azalması kırsal nüfusu azaltıyor, üretimi düşürüyor. Nüfusun kentlere yığılması ile işsizlik de büyüyor.

Tarımda gençleşme ile bu süreci tersine döndürmek mümkün. Üstelik yeni neslin teknolojik gelişmelere olan hakimiyeti tarımın profilini yükseltip verimi arttıracak bir faktör. Ayrıca deneyimli üreticilerin tecrübelerinin genç üreticilere, dolayısıyla nesilden nesle aktarılması da mümkün olacak.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

G20’de tarım adına bunlar yaşandı

G20’de tarım adına bunlar yaşandı

ABD’nin çekilme kararına karşı G20’nin diğer bileşenleri iklim değişikliğine karşı ortak politikada ısrarcı olduğunu açıkladı. Zirvenin tarım gündeminde ise Afrika’da yapılan tarımsal yatırımlar vardı.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Kompost nasıl hazırlanır, nerede kullanılır?

Tarımda organik atıkların geri dönüşümüne imkan sağlayan kompostlama dünya genelinde uzun yıllardır kullanılıyor. Peki, toprağa ve bitkiye önemli katkılar sunan kompost nasıl hazırlanıyor?

Türkiye tarımının serüveni bu okulun tarihinde gizli

Türkiye tarımının serüveni bu okulun tarihinde gizli

Mezunları arasında Mehmet Akif Ersoy’un da bulunduğu Halkalı Ziraat Yüksek Okulu, Türkiye’de tarım eğitiminin en önemli sembollerinden biri.

Bu bölgeler tarımsal SİT alanı ilan edildi!

Bu bölgeler tarımsal SİT alanı ilan edildi!

Tarıma elverişli durumdaki 141 bölgenin Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlendiği karar Resmi Gazete’de yayınlandı.