tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2016

Karpuz ihracatını başlatan festival

Karpuz ihracatını başlatan festival

Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri olan Babaeski Tarım Festivali, ilk olarak 1971’te Karpuz Festivali adı altında düzenlenmiş ve ilk karpuz ihracatına önayak olmuştu.

Tarım festivalleri, bölgelerin mevcut potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve ürün tanıtımlarının gerçekleştirilmesi açısından oldukça faydalı. Kırklareli’nde düzenlenen Babaeski Tarım Festivali de bu ihtiyaçla ortaya çıkan ve Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri.

Babaeski Tarım Festivali’nin hem bölge hem ülke geneli için özel bir yeri de var. 1971 yılında Türkiye’nin ilk karpuz ihracatının gerçekleşmesine bu etkinlik önayak olmuştu. 1971 yılında dönemin Babaeski Belediye Başkanı Gündüz Onat’ın öncülüğünde tarım ve eğitim kuruluşları, dernekler, odalar, basın organları, sanayi ve esnaf temsilcilerinin katılımıyla “Karpuz Festivali” adında düzenlenen festival sonucu Avrupa’ya ilk karpuz ihracatı gerçekleştirilmişti.

1975 yılına ait fotoğrafta, Karpuz Festivali’nin açılış töreni görünüyor. Her yıl ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Babaeski Tarım Festivali, her ne kadar tarım çıkışlı ise de; yörenin kültür, sanat, spor etkinlikleri ve yerel kültür değerlerinin yaşatılması açısından da önemli bir işleve sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.