tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2016

Karpuz ihracatını başlatan festival

Karpuz ihracatını başlatan festival

Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri olan Babaeski Tarım Festivali, ilk olarak 1971’te Karpuz Festivali adı altında düzenlenmiş ve ilk karpuz ihracatına önayak olmuştu.

Tarım festivalleri, bölgelerin mevcut potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve ürün tanıtımlarının gerçekleştirilmesi açısından oldukça faydalı. Kırklareli’nde düzenlenen Babaeski Tarım Festivali de bu ihtiyaçla ortaya çıkan ve Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri.

Babaeski Tarım Festivali’nin hem bölge hem ülke geneli için özel bir yeri de var. 1971 yılında Türkiye’nin ilk karpuz ihracatının gerçekleşmesine bu etkinlik önayak olmuştu. 1971 yılında dönemin Babaeski Belediye Başkanı Gündüz Onat’ın öncülüğünde tarım ve eğitim kuruluşları, dernekler, odalar, basın organları, sanayi ve esnaf temsilcilerinin katılımıyla “Karpuz Festivali” adında düzenlenen festival sonucu Avrupa’ya ilk karpuz ihracatı gerçekleştirilmişti.

1975 yılına ait fotoğrafta, Karpuz Festivali’nin açılış töreni görünüyor. Her yıl ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Babaeski Tarım Festivali, her ne kadar tarım çıkışlı ise de; yörenin kültür, sanat, spor etkinlikleri ve yerel kültür değerlerinin yaşatılması açısından da önemli bir işleve sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.