tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2016

Karpuz ihracatını başlatan festival

Karpuz ihracatını başlatan festival

Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri olan Babaeski Tarım Festivali, ilk olarak 1971’te Karpuz Festivali adı altında düzenlenmiş ve ilk karpuz ihracatına önayak olmuştu.

Tarım festivalleri, bölgelerin mevcut potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve ürün tanıtımlarının gerçekleştirilmesi açısından oldukça faydalı. Kırklareli’nde düzenlenen Babaeski Tarım Festivali de bu ihtiyaçla ortaya çıkan ve Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri.

Babaeski Tarım Festivali’nin hem bölge hem ülke geneli için özel bir yeri de var. 1971 yılında Türkiye’nin ilk karpuz ihracatının gerçekleşmesine bu etkinlik önayak olmuştu. 1971 yılında dönemin Babaeski Belediye Başkanı Gündüz Onat’ın öncülüğünde tarım ve eğitim kuruluşları, dernekler, odalar, basın organları, sanayi ve esnaf temsilcilerinin katılımıyla “Karpuz Festivali” adında düzenlenen festival sonucu Avrupa’ya ilk karpuz ihracatı gerçekleştirilmişti.

1975 yılına ait fotoğrafta, Karpuz Festivali’nin açılış töreni görünüyor. Her yıl ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Babaeski Tarım Festivali, her ne kadar tarım çıkışlı ise de; yörenin kültür, sanat, spor etkinlikleri ve yerel kültür değerlerinin yaşatılması açısından da önemli bir işleve sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.