tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2016

Karpuz ihracatını başlatan festival

Karpuz ihracatını başlatan festival

Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri olan Babaeski Tarım Festivali, ilk olarak 1971’te Karpuz Festivali adı altında düzenlenmiş ve ilk karpuz ihracatına önayak olmuştu.

Tarım festivalleri, bölgelerin mevcut potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve ürün tanıtımlarının gerçekleştirilmesi açısından oldukça faydalı. Kırklareli’nde düzenlenen Babaeski Tarım Festivali de bu ihtiyaçla ortaya çıkan ve Türkiye’nin en köklü tarım etkinliklerinden biri.

Babaeski Tarım Festivali’nin hem bölge hem ülke geneli için özel bir yeri de var. 1971 yılında Türkiye’nin ilk karpuz ihracatının gerçekleşmesine bu etkinlik önayak olmuştu. 1971 yılında dönemin Babaeski Belediye Başkanı Gündüz Onat’ın öncülüğünde tarım ve eğitim kuruluşları, dernekler, odalar, basın organları, sanayi ve esnaf temsilcilerinin katılımıyla “Karpuz Festivali” adında düzenlenen festival sonucu Avrupa’ya ilk karpuz ihracatı gerçekleştirilmişti.

1975 yılına ait fotoğrafta, Karpuz Festivali’nin açılış töreni görünüyor. Her yıl ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Babaeski Tarım Festivali, her ne kadar tarım çıkışlı ise de; yörenin kültür, sanat, spor etkinlikleri ve yerel kültür değerlerinin yaşatılması açısından da önemli bir işleve sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.