tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2016

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Birleşmiş Milletler denetiminde haşhaş üretimi yapan 6 ülkeden biri olan Türkiye için yasal düzenlemeler bundan neredeyse 100 yıl önce oluşturuldu.

Anadolu coğrafyası haşhaş üretimine yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. Sümer ve Asur uygarlıklarında dahi haşhaşın üretimine dair bilgilere rastlamak mümkün. Osmanlı’da da yaygın olarak üretilen haşhaş, 1933’ten bu yana yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçü ve sınırlar içerisinde üretiliyor.

Haşhaş üretimine dair yasal düzenlemeler yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası kuruluşlarca da uygulanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde 6 ülkede yapılan yasal haşhaş üretiminde Türkiye bugün, ekim ve üretim alanıyla önde gelen ülkelerden biri.

1920 yılına ait bu fotoğrafta yer alan haşhaş üreticileri, Türkiye’nin haşhaş üretiminde ne denli uzun bir yol kat ettiğini açık bir şekilde gösteriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.