tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2016

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Birleşmiş Milletler denetiminde haşhaş üretimi yapan 6 ülkeden biri olan Türkiye için yasal düzenlemeler bundan neredeyse 100 yıl önce oluşturuldu.

Anadolu coğrafyası haşhaş üretimine yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. Sümer ve Asur uygarlıklarında dahi haşhaşın üretimine dair bilgilere rastlamak mümkün. Osmanlı’da da yaygın olarak üretilen haşhaş, 1933’ten bu yana yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçü ve sınırlar içerisinde üretiliyor.

Haşhaş üretimine dair yasal düzenlemeler yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası kuruluşlarca da uygulanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde 6 ülkede yapılan yasal haşhaş üretiminde Türkiye bugün, ekim ve üretim alanıyla önde gelen ülkelerden biri.

1920 yılına ait bu fotoğrafta yer alan haşhaş üreticileri, Türkiye’nin haşhaş üretiminde ne denli uzun bir yol kat ettiğini açık bir şekilde gösteriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.