tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.5.2016

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Haşhaş üretiminde dünden bugüne

Birleşmiş Milletler denetiminde haşhaş üretimi yapan 6 ülkeden biri olan Türkiye için yasal düzenlemeler bundan neredeyse 100 yıl önce oluşturuldu.

Anadolu coğrafyası haşhaş üretimine yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. Sümer ve Asur uygarlıklarında dahi haşhaşın üretimine dair bilgilere rastlamak mümkün. Osmanlı’da da yaygın olarak üretilen haşhaş, 1933’ten bu yana yasal düzenlemelerin izin verdiği ölçü ve sınırlar içerisinde üretiliyor.

Haşhaş üretimine dair yasal düzenlemeler yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası kuruluşlarca da uygulanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde 6 ülkede yapılan yasal haşhaş üretiminde Türkiye bugün, ekim ve üretim alanıyla önde gelen ülkelerden biri.

1920 yılına ait bu fotoğrafta yer alan haşhaş üreticileri, Türkiye’nin haşhaş üretiminde ne denli uzun bir yol kat ettiğini açık bir şekilde gösteriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.