tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2016

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

Osmanlı döneminde gerçekleşen en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de sergilenen tam 212 farklı buğday çeşidi, dönemin üreticileri için benzersiz bir deneyimdi.

1800’lü yıllardan itibaren tüm dünyada yaygınlaşan sergi ve fuar akımı, Osmanlı’yı da etkilemişti. Dönemin padişahı Abdülaziz de ekonomiyi canlandırmak, ürünlerin çeşit ve kalitelerini görmek, üretici sorunlarını tespit etmek ve başarılıları ödüllendirmek amacıyla bir fuar düzenlemeye karar verdi.

10 bin ürün sergilenmişti

27 Şubat 1863-1 Ağustos 1863 tarihleri arasında İstanbul’da “Sergi-i Umumi-i Osmani” adıyla düzenlenen sergide, ülkenin değişik yörelerinden ve yurtdışından getirilen tarım ve sanayi ürünlerinin yanında çeşitli makinelerden oluşan toplam 10 bini aşkın örnek sergilendi.

212 farklı buğday çeşidi

Osmanlı döneminde gerçekleşmiş en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de en ilgi çeken şey ise ülkenin dört bir yanından getirilen 212 buğday çeşidi olmuştu. Yerli ve yabancı birçok konuğun ağırlandığı sergi, toplam 150 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.