tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2016

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

Osmanlı döneminde gerçekleşen en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de sergilenen tam 212 farklı buğday çeşidi, dönemin üreticileri için benzersiz bir deneyimdi.

1800’lü yıllardan itibaren tüm dünyada yaygınlaşan sergi ve fuar akımı, Osmanlı’yı da etkilemişti. Dönemin padişahı Abdülaziz de ekonomiyi canlandırmak, ürünlerin çeşit ve kalitelerini görmek, üretici sorunlarını tespit etmek ve başarılıları ödüllendirmek amacıyla bir fuar düzenlemeye karar verdi.

10 bin ürün sergilenmişti

27 Şubat 1863-1 Ağustos 1863 tarihleri arasında İstanbul’da “Sergi-i Umumi-i Osmani” adıyla düzenlenen sergide, ülkenin değişik yörelerinden ve yurtdışından getirilen tarım ve sanayi ürünlerinin yanında çeşitli makinelerden oluşan toplam 10 bini aşkın örnek sergilendi.

212 farklı buğday çeşidi

Osmanlı döneminde gerçekleşmiş en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de en ilgi çeken şey ise ülkenin dört bir yanından getirilen 212 buğday çeşidi olmuştu. Yerli ve yabancı birçok konuğun ağırlandığı sergi, toplam 150 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Daha büyük domatesler yolda!

Daha büyük domatesler yolda!

Georgia ve Atina Üniversitesi’nde araştırmacılar domates bitkisinin meyvelerinin daha iri olmasını sağlayan geni keşfetti.

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

Tarımda robot teknolojileri kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Domatesin Baş Düşmanları posteri.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

İran’dan ithalat yasağı, Türkiye nasıl etkilenecek?

Türkiye için hububat ve yağlı tohum ihracatında en önemli pazarlardan olan İran, bu ürünlerde ithalatını durdurduğunu açıkladı.