tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2016

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

Osmanlı döneminde gerçekleşen en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de sergilenen tam 212 farklı buğday çeşidi, dönemin üreticileri için benzersiz bir deneyimdi.

1800’lü yıllardan itibaren tüm dünyada yaygınlaşan sergi ve fuar akımı, Osmanlı’yı da etkilemişti. Dönemin padişahı Abdülaziz de ekonomiyi canlandırmak, ürünlerin çeşit ve kalitelerini görmek, üretici sorunlarını tespit etmek ve başarılıları ödüllendirmek amacıyla bir fuar düzenlemeye karar verdi.

10 bin ürün sergilenmişti

27 Şubat 1863-1 Ağustos 1863 tarihleri arasında İstanbul’da “Sergi-i Umumi-i Osmani” adıyla düzenlenen sergide, ülkenin değişik yörelerinden ve yurtdışından getirilen tarım ve sanayi ürünlerinin yanında çeşitli makinelerden oluşan toplam 10 bini aşkın örnek sergilendi.

212 farklı buğday çeşidi

Osmanlı döneminde gerçekleşmiş en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de en ilgi çeken şey ise ülkenin dört bir yanından getirilen 212 buğday çeşidi olmuştu. Yerli ve yabancı birçok konuğun ağırlandığı sergi, toplam 150 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada sadece İzmir’de yetiştiği saptanan “Eferezenesi” bitkisinin sınırlı sayıdaki örneği, Temmuz ayında çıkan yangında yitirilmiş olabilir.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bayilerin dikkatine! Pestisite yeni yönetmelik geliyor

Bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaklanırken, bayi ve toptancı izin belgesi alabilme ölçütlerine de kısıtlama geliyor.

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Telde yetişen incirler fark yaratacak

Aydın’da incir üretiminde kullanılan telli terbiye yöntemi ile yüksek verimli yeni incir türleri elde etmek hedefleniyor.