tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2016

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

1800’lerin unutulmaz buğday sergisi

Osmanlı döneminde gerçekleşen en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de sergilenen tam 212 farklı buğday çeşidi, dönemin üreticileri için benzersiz bir deneyimdi.

1800’lü yıllardan itibaren tüm dünyada yaygınlaşan sergi ve fuar akımı, Osmanlı’yı da etkilemişti. Dönemin padişahı Abdülaziz de ekonomiyi canlandırmak, ürünlerin çeşit ve kalitelerini görmek, üretici sorunlarını tespit etmek ve başarılıları ödüllendirmek amacıyla bir fuar düzenlemeye karar verdi.

10 bin ürün sergilenmişti

27 Şubat 1863-1 Ağustos 1863 tarihleri arasında İstanbul’da “Sergi-i Umumi-i Osmani” adıyla düzenlenen sergide, ülkenin değişik yörelerinden ve yurtdışından getirilen tarım ve sanayi ürünlerinin yanında çeşitli makinelerden oluşan toplam 10 bini aşkın örnek sergilendi.

212 farklı buğday çeşidi

Osmanlı döneminde gerçekleşmiş en büyük tarım fuarlarından biri olan Sergi-i Umumi-i Osmani’de en ilgi çeken şey ise ülkenin dört bir yanından getirilen 212 buğday çeşidi olmuştu. Yerli ve yabancı birçok konuğun ağırlandığı sergi, toplam 150 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.